Student Diaries

Student Diaries (7)

15. dubna 2011 v 23:16 | Jenny
Co se týče vysokoškolského života, docela to tu teď žije :-D Za měsíc začíná zápočtový týden a zkouškové období. Už teď se začínám učit a stresovat, snad začínám s předstihem :-)… ale jako fakt, není toho málo :-P

Přijímačky se blíží :-P

Blíží se období přijímacích zkoušek na vysokou, tak tu mám pár doporučení… i když… prostě se musíte naučit, vy sami!!!, nikdo za vás ty přijímačky neudělá…
Čtvrtý ročník na střední je plný nejrůznějších událostí. Ta nejdůležitější je maturita. Letos už je asi ta státní, co? Zajímalo by mě, kdy se studenti dozví výsledky, některé vysoké školy vyžadují maturitní vysvědčení. Každopádně proti státní maturitě nejsem, jen mi to tady u nás přijde malinko (no trochu více) nedořešené.
Musíte si zjistit, co všechno po vás budou chtít. Já jsem musela k přijímačkám přinést životopis, kopii vysvědčení ze 4. ročníku a maturitního. Přijímačky jsem dělala z biologie, chemie, fyziky, němčiny plus ústní pohovor. Z biologie, chemie a němčiny jsem maturovala, takže jsem nějaké další přípravy nehrotila. Zaměřila jsem se spíše na fyziku a přípravu k ústnímu pohovoru a to zhruba 2 týdny. Testy byly formou a,b,c,d a naštěstí jen 1 správná odpověď. Některé školy pořádají přípravné kurzy. Ty mi přijdou zbytečné, ale někomu snad pomůžou. Určitě se ale hodí knihy s ukázkovými testy, které školy vydávají. Často pak dají podobné ba přímo stejné otázky. Měla jsem i talentovky z plavání, ale na sport se asi moc nepřipravíte. Jen cvičením.
Do životopisu jsem napsala základní informace. U pohovoru se mě ptali na zájmy, odkud jsem přijela, proč jsem si vybrala daný obor, plány do budoucna a pak se ptali na teoretické otázky. V mém případě (obor fyzioterapie) svaly, kosti, nervy, … prostě biologie. Doporučuji hezky se obléct, ať dobře zapůsobíte. Zapůsobí to hlavně na starší, konzervativnější osoby.
Před samotnou zkouškou se dobře vyspěte. Pokud máte přijetí na nějakou školu jisté, tak je to snazší, můžete být klidnější. Hlavně nestresujte. Spolu s vámi tam bude hromada dalších, stejně či dokonce více, vystresovaných studentů. Všichni jste na tom stejně. Mě malinko znervózňovali machři, co seděli za mnou a povídali si o tom, jak o tu školu ani nemají zájem, jen to chtěli zkusit (nedostali se…), ale namíchlo mě to, já se docela nadřela, abych se tam dostala. Taky nezapomeňte přijít včas. Kdo pozdě chodí, sám sobě škodí!

Přeji hodně zdarů u zkoušek ;-)

Student Diaries (6)

10. února 2011 v 19:22 | Jenny
Nazdar bando! :-)

Moooc vám všem děkuji za vaše komentáře u článků ze sekce "Deník vysokoškoláka". Jsem ráda, že vás některé povzbuzuju :D Je fakt, že já jsem na VŠ moc spokojená, je to můj vysněný svět :D Ne každý je ale pro vysokou stvořen :( Ne každý tedy sdílí mé nadšení... těmito články vás chci povzbudit, nic není tak horké, jak často vypadá, i když studium některých oborů je velmi náročné. Ale na každém oboru se najdou těžší předměty a pak i ty lehčí.

Co vybrat... napsali jste si o tolik informací :D Asi teď konečně zmíním to ubytování, jak je to teda se mnou:
"Do půlky prosince jsem bydlela na kolejích, ale pak přišly zkoušky a zjistila jsem, že tam špatně spím. To je špatná kombinace, když se musíte hodně učit a pak se dobře vyspat na zkoušku. Přestěhovala jsem se tudíž na privát. Mám to kousek od školy a spím lépe, takže jsem prozatím spokojená :) Platím dokonce méně :D Přijde mi, že v Olomouci je to s privátama trošku složitější, vše je hned rychle zabrané :-/ Já jsem měla štěstí."     Tento odstaveček jste si mohli přečíst v minulém článku.


1. Pokud bydlíte poblíž studentského města, můžete studovat tam a do školy dojíždět. Výhodné. Jste doma, ve své postýlce, máte vše, co potřebujete. Někomu se nemusí líbit, že je pod dohledem rodičů, ale to je na rodičích :D

2. Spousta studentů bydlí na kolejích. Každá kolej má trošku jiné podmínky pro přijetí a jistý Kolejní řád, který by se měl dodržovat... nevím, jestli se to ale kontroluje vzhledem k tomu, že jeden student, který se věnuje horolezectví si přivezl lana a vysokou kolejní budovu si prostě tak nějak slezl... V každém městě stojí koleje jiný peníz. Co jsem slyšela, tak úplně největší problém je sehnat koleje v Brně (pro Čechy, kteří nebydlí dostatečně daleko). Do Brna se hlásí velká spousta Slováků a ti většinou brněnské koleje z velké části zaplní. Brno je na tom s kolejema fakt špatně... teda aspoň Masarykova univerzita. V Praze budou zřejmě nejdražší... Praha a Brno jsou ale lokality, kde není velký problém sehnat privát. Záleží ale na vás, kolik chcete investovat. Já znám především situaci v Olomouci.
Nejlevnější pokoj pro 3/4 lidi za 60Kč na noc (platí se ovšem vždy celý měsíc, i za kdy, kdy tam nejste). Já měla pokoj pro 3 za 70. Platila jsem zhruba 2200Kč za měsíc. Byla to buňka, tzn. dva pokoje vedle sebe = 6 lidí, kteří mají společné WC, koupelnu a ledničku. Koupelnu myla uklízečka, toaleťák si kupujete sami. Na poschodí byla kuchyň bez nádobí (tzn. chceš si vařit, přivez si vlastní náčiní), 3 plynové šporáky, 3 umyvadla, 1 varná konvice usazená kamenem... na pokoji jsme měli vlastní :D V ceně byl i internet. Na pokoji 3 postele, 3 skříně, 2 poličky, 3 psací stoly se zásuvkama, židle. Povlečení na postele se dostává na koleji. Můžete si zdarma zapůjčit žehličku a vysavač. Pračka je za poplatek, prací prášek vlastní. Koleje byly dobře vytápěny, na zimu jsme si stěžovat nemohli. Ještě k tomu přijetí. Já to měla tak, že jsem mohla dostat maximálně 200 bodů, aby mi byl přidělen pokoj. Měla jsem tuším 96. Bydlím asi 100 km od Olomouce, mám to tak 2,5 hodiny cesty (vlak + autobus). Body se dávají za dojezdovou vzdálenost, kterou si počítají oni sami, za vady a postižení, osobám bez jednoho rodiče či sirotkům, osobám ve špatné finanční situaci, ...
Moje škola (Fakulta tělesné kultury UP) je situována v okrajové části Neředín. Už jsem asi popisovala svůj dřívější výhled. Po cestě do školy míjíte hřbitovy, krematorium, parkoviště a pak je škola :D Vedle školy jsou rozesety 4 neředínské koleje. Další koleje jsou různě po městě. Pro mě byly ty neředínské nejvýhodnější. Do školy jsem to měla pár kroků, hned vedle je i jídelna. Proč jsem teda odcházela? Je tam rušno. Zpočátku jsem to tolik nevnímala, ale když pár dní po sobě dobře nespíte, tak vám to dojde. Ti lidi stále jen paří. Nechápu to. To se nemají co učit? Ostatní koleje jsou prý klidnější, ale Neředín je fakt rušný. I když moje spolubydlící spaly jako zabité :D Já ne. Nad náma kluci - často stěhovali nábytek, každou chvíli vrzli židlí, dupali, házeli míčkem o zem, ... Vedle nás holky - chodily na Pedagogickou fakultu a vstávaly ráno v 6, protože ji měly dál od školy a výuka začínala brzy... Člověk usne v 1 ráno a vzbudí ho v 6... Ve středu v 7 jezdili popeláři. V zimě se odhrňoval sníh. V úterý jsou studentské večírky, tak se Asiatky vracely z párty ve 2 ráno a pokřikovaly a zpívali si... Už jsem to nezvládala. Byla jsem prostě nevyspaná. Jinak bylo vše super - spolubydlící, bezva postel, vše blízko.

3. A teď jsem na privátě. Do školy to mám 10 minut pěšky, 3 minuty tramvají. Pohodička. Platím 1900 Kč - včetně internetu. To je asi tak nejlevnější, co v Olomouci seženete. Někteří platí i 3500/měsíc, i víc. Bydlím na bytovce, kde je jeden byt vyhrazen studentům, takže je tam klid. Nad náma, vedle nás - důchodci :D V sobotu slýchávám klepat řízky :D Je to hned u hlavní, tak je tam rušno kvůli dopravě, ale na to jsem si rychle zvykla. Spolubydlící jsou opět super. Byt 3+1, 3 pokoje, kde bydlíme po dvou, takže je nás tam 6. Byt je vybavený, i kuchyň - nádobí, lednička i elektrospotřebiče!! Na pokoji mám dokonce televizi :D Jen tam není pračka, to je jediné, co mi schází. Máme i vysavač, žehličku, toustovač, topinkovač, mikrovlnku (jo, ta byla na kolejích taky :D). Kupujeme si společně čistící prostředky a toaleťák. Zatím jsem spokojená.

Co by vás tak mohlo zajímat...
- některé koleje, které jsou pro dva na pokoj umožňují ubytování párů
- najdou se i pokoje pro jednoho, tuším za 90Kč/noc, ale bylo by vám smutno :)
- sex na kolejích? Žádný problém. Z vedlejších pokojů jsem slýchávala... zvuky...vzdychy...
- může u vás na pokoji přespat kamarád? Někdy je můžete propašovat :D
- výběr kolejného? Vše přes účet, hlídat penízky na účtu! Když není z čeho strhávat, tak se pokutuje.
- co když dostanu večer hlad? Na kolejích bývají bufety. Ve dne v noci je tam nějaký dospělý, takže i když bude problém, máte za kým jít.


Každý, kdo nemá trvalé bydliště v Olomouci dostává ubytovací stipendium ve výši 700 Kč (platí pro Univerzitu palackého). (Ať už bydlíte kdekoli - ve vedlejší vesnici, na kolejích, na privátě.) To se hodí :-)
Zapomněla jsem na něco? Zajímá vás ještě něco? Dotazy pište do komentářů, odepisů buď tam, popř. pokud na sebe uvedete kontakt, tak přímo vám.

Jenny

Student Diaries (5)

6. ledna 2011 v 15:09 | Jenny
Nazdárek přátelé :)
Ozývám se téměř po dvou měsících s malým přehledem zpráv :D Včera jsem úspěšně složila další zkoušku, a tak mám dobrou náladu a tudíž jsem si řekla, že bych se tu mohla stavit. Občas obíhám SB, takže to není tak, že bych se na blog úplně vybodla. Jen už nemám tolik času obcházet zahraniční stránky, sledovat novinky, překládat to a sepisovat pak do svých článků na blogu... Do léta by ale konec ještě neměl nastat, na pár článků za měsíc se snad zmůžu. Anebo budu aktualizovat ob měsíc, ale s více články... to se uvidí - pokud se příští týden nezmrzačím na horách :P Po lyžáku mě čekají ještě tři zkoušky, ovšem zrovna ty nejtěžší :( Snad to všechno zvládnu :)

Co jsem tak sledovala vaše rekace, nacházím tu komentáře s dotazem, cože to vlastně studuju... píšu to snad často, ne? :D Studuji obor Fyzioterapie na Univerzitě Palackého v Olomouci.
Padl dotaz, jestli bych mohla napsat pár řádek o ubytování. Klidně :) Snad si najdu chvilku. Víc sepíšu v jiném článku, tady je pro přehled o mém ubytování. Do půlky prosince jsem bydlela na kolejích, ale pak přišly zkoušky a zjistila jsem, že tam špatně spím. To je špatná kombinace, když se musíte hodně učit a pak se dobře vyspat na zkoušku. Přestěhovala jsem se tudíž na privát. Mám to kousek od školy a spím lépe, takže jsem prozatím spokojená :) Platím dokonce méně :D Přijde mi, že v Olomouci je to s privátama trošku složitější, vše je hned rychle zabrané :-/ Já jsem měla štěstí.
Ve škole jsme skončili už 16. prosince, ale teď je to zkouškové, a tak jsem prakticky stále v Olomouci a učím se... a bavím se... a čtu si :DMějte se famfárově a někdy příště nashledanou :D
Jenny

Student Diaries (4)

15. listopadu 2010 v 19:12 | Jenny

Vysoká je stejná jako střední, jen s dražšími učebnicemi

Poznáváte v nadpisu hlášku Sereny van der Woodsen ze seriálu Gossip Girl? Seriál jsem znala od jeho počátků díky své kamarádce, a proto mě moc potěšilo, že si v něm zahrála i má oblíbená herečka Michelle Trachtenberg.
Od 4. Série suduje Serena na vysoké a zmínený úryvek pochází ze scény, kde si stěžuje jednomu týpkovi, že chtěla začít od znovu. Smazat události ze střední. Ale nejde to. "Vysoká je stejná jako střední, jen s dražšími učebnicemi." A možná měla pravdu…
Chtěla jsem už konečně vypadnout ze základky, abych mohla začít nanovo a nakonec i ze střední, abych mohla mít ještě další šanci. Jsem jaká jsem. Můžu mít šancí, kolik budu potřebovat, ale stále se budu chovat jistým způsobem, na který lidé zpravidla reagují stejně. Za co jsem nejvíce ráda je to, že jsem mezi chytrými lidmi. Musejí něco umět, když se na ten můj obor dostali, takže jsem "mezi sobě rovnými". Na základce i na střední jsem vynikala. Byla jsem ta, která plnila všechny úkoly, měla hezké známky, doučovala, radila při písemkách, mé referáty i slohy bývaly ty nejlepší, … Teď jsem konečně mezi lidmi, kteří umí pořádně zpracovat prezentaci, dokáží vychytit podstatné skutečnosti, učí se a jsou rádi, že mohou studovat. Já tedy můžu zůstat stejnou, ale i přesto více zapadám do kolektivu. Nemusím se měnit. A jsem za to ráda :)
Nesouhlasím plně se Sereniným výrokem ani v případě "stejná jako střední". Přece jen probíhá výuka jinak. Je to tu mnohem lepší než na střední :D Miluju vysokou!!! :)

"… jen s dražšími učebnicemi…" Záleží na tom, co budete studovat, ale u zdravotnických oborů počítejte s nákupem učebnic. Stovka za malou knížečku je tu minulostí. Jakožto studentka Univerzity Palackého jsem měla 18% slevu na knihy. Kupovala jsem si jich do 10 a byly to vždy částky okolo 500Kč. Anatomie za 1222Kč, fyziologie za 650Kč, snad jen latina za 200Kč :D
Některá skripta byla levnější, ale stále je to dost. Naštěstí těch učebnic už tolik není. A někdy je ani nepotřebujete, stačí se učit z prezentací nebo si knihu jen na čas vypůjčit v knihovně.

Další bod, který bych chtěla v souvislosti s GG zmínit je vztah s profesorem… u nás je to docela normální :D Dokonce to tu u jednoho takového páru vypadá na svatbu. Máme mladé kantory, čerstvě vystudované a ti v obležení mladých studentek často podlehnou. Asi by nebylo moc slušné vodit se spolu přede všemi za ručičku, všichni se to snaží tutlat, ale ví se to. Je to o něco komplikovanější, když vás onen přítel učí hodně důležitý předmět… tam se asi musejí podniknout jisté kroky v případě zkoušky, ale jinak tu neexistuje žádná vyhláška, která by vztahy učitelů se studenty zakazovala. Studenti jsou už dospělí a do vašeho soukromí nikomu nic není.

Snad jsem vás opět obohatila nějakými informace. Jestli studujete VŠ, tak mi můžete napsat, jak je to s učebnicemi, popř. milostnými vztahy na škole, u vás :)
Jenny

Student Diaries (3)

5. listopadu 2010 v 20:22 | Jenny
Vymyslela jsem dvě super témata, o kterých bych se tu chtěla zmínit, ale nechám si je později... takže jsem přemýšlela, co bych sepsala nyní a jelikož jsem se poslední dobou zabývala svými exspolužáky - kdo se kam dostal či nedostal, tak se zaměřím na podávání přihlášek a hrůznou situaci, kterou nikdo nechce zažít... nepřijetí na školu :((

××××××××××××××××××××××××××××××

A co když to nevyjde...

Podávání přihlášek na VŠ je strašák studentů :D Alespoň pro mě bylo. Neustále jsem řešila počet podaných přihlášek, bála jsem se, že se nikam nedostanu... každá škola má navíc úplně jinou přihlášku...

1. Někde posíláte pouze elektronickou podobu přihlášky, jinde musíte poslat jen tištěnou verzi a někdy po vás budou chtít oboje - hlavní přihláška elektronicky a její zkrácená verze poštou. Upozorňuji, posílá se doporučeně! :D Většinou se dopis odesílá na studijní oddělení školy (adresa na stránkách dané školy). Taky je vhodné posílat přihlášku ve velké obálce.

2. Velký pozor si dávejte na vyplnění přihlášky a na termín odevzdání. Nevím, jestli se něco bude měnit, ale zpravidla se zasílají od ledna do konce února. Vyšší odborné školy nebo jazykovky mají pozdější temríny. Může se stát, že přihlášku vyplníte špatně a odešlete ji. Pak vám třeba po týdnu mohou odepsat, že není správně vyplněna a musíte ji zasílat znovu. Proto je vhodné posílat přihlášky dříve. S vyplněním nám pomáhal náš výchovný poradce na střední, tak se toho tolik nebojte :D Jsou vždy dobře informovaní.

3. Za podání přihlášky se platí!!! Většinou 500 Kč, Univerzita Karlova měla tuším i 600. Dobře si tedy rozmyslete, kde chcete studovat. Nedávejte si zbytečně přihlášky někam, kde víte, že i když se dostanete, tak byste stejně nenastoupili... Já jsem si podávala 5 přihlášek, tj. 2500 za přihlášky plus asi 25Kč za každý doporučený dopis plus spousta času strávená nad vyplňováním a kontrolováním správnosti. Někteří si posílali jen jednu, jiní i více než 10... je to na vás.

4. Tohle je bod trochu mimo - k přihlášce se tuším zpravidla nezasílá fotografie, ale i přesto se budete muset kvůli nástupu do školy nechat vyfotit. Doporučuji nechat si udělat 2 x 4 fotografie. V průběhu přijímacího řízení, zápisu a nástupu do školy jsem odevzdala asi 6 fotek :D

5. Někde po vás mohou chtít zaslat i notářsky ověřené kopie (xerokopie) vysvědčení ze čtvrťáku nebo i maturitního vysvědčení (to jsem zasílá až později). Za to se taky platí... musíte přijít s originálema kopií na obecní nebo městský úřad, kde vám dají razítko, podpis a nějakou známku. Za každé jsem platila asi 50 nebo 100 Kč.

6. Taky je možné, že vás budou požadovat životopis. Vždy strukturovaný!! Jen v bodech, žádné slohy :D Na netu najdete hromadu tipů, jak napsat životopis, kdyby měl někdo zájem, můžu mu zaslat na ukázku svůj :) Po mně chtěli i lékařské posouzení zdravotního stavu, což je taky asi 100Kč...

7. Odpověď ze školy přichází různě... někde mi přišla v dubnu, odjinud v květnu. Určitě to ale bude ještě před přijímacím řízením, jestli se nějaké koná. Nevím, jak to bude teď, když se mají zavádět státní maturity.

Snad jsem nezapomněla na nic důležitého. Hlavně posílat včas a správně vyplněné. Taky se obrňte trpělivostí a připravte se na to, že nic není zadarmo a za všechno s eplatí, od kopií až po samotné zasílání... :(

A teď k možnosti, že se nedostanete tam, kam jste si přáli.
Jak jsem psala, měla jsem 5 přihlášek - 3 fyzioterapie, pak všeobecné lékařství, aby se neřeklo, že jsem to nezkusila a optometrii, kde jsem měla jistotu přijetí bez přijímaček. Na optometrii bych stejně nešla, takže zbytečně vyhozené peníze. Ani na fyzioterapii do Prahy bych se nehrnula... Nakonec jsem se dostala na všech 5 škol/oborů.
Někteří se ale nedostali tam, kam chtěli. Zbývá jít někam, kam tolik nechcete, přihlásit se na jazykovku, do nultého ročníku nebo jít makat či cestovat a můžete to zkusit za rok:D Opět upozorňuji - studenti, kteří dojíždějí by měli mít nárok na ubytovací stipendium. Jestliže začnete studovat a po nějaké době přestoupíte na jinou školu či pouze jiný obor v rámci jedné školy, tak okamžitě ztrácíte nárok na tento příspěvek!!!
Kdybych se dostala do situace, že jsem se nedostala, kam jsem chtěla, tak bych si udělala třeba rok jazykovku a pak bych znovu zkusila VŠ. Jazykovka je zpravidla na rok, takže se to jako nějaké jiné studium nepočítá. Podobně je to s nultým ročníkem. Mé spolužačky, které se nedostaly teď pracují nebo brigádničí a mají i přípravné kurzy, takže budou zkoušet štěstí za rok.
Na VŠ se hlásí hodně lidí, takže konkurence na některých žádaných oborech je obrovská.

Snad jsem vás opět moc nepostrašila :D Můžete se na mě obracet s vašimi dotazy, ráda zodpovím :) Jinak, mám za sebou první malý testík z anatomie - párada :D Byla to docela lehká písemka na kosti a svaly horní končetiny (btw. těch svalů je asi okolo padesáti :D), tak snad dobře dopadne.

Jenny

Student Diaries (2)

22. října 2010 v 20:47 | Jenny
V minulém díle studentského deníčku jsme se věnovala volbě studijního města, která by se neměla podceňovat. Tentokrát se zmíním o rozvrhu a způsobu studia na škole.


Jezte, pijte, podřimujte - jen mě, prosím, navštěvujte.

 Základní vzdělání je v naší zemi povinné - naštěstí ;-). Středoškolské už není povinné, ale bylo by vhodné mít nějakou tu střední… Do školy se tam chodí každý den a rozvrhy se dostávají na začátku školního roku už sestavené. Na vysoké tomu tak být nemusí…
Prezenční forma studia je denní, ale neznamená to, že budete ve škole od pondělí do pátku. Některé školy mají již sestavené rozvrhy pro studenty. S tím se už moc pohýbat nedá a musíte se přizpůsobit. Já jsem si celý rozvrh sestavovala sama. Je důležité zjistit si, odkdy se můžete na předměty zapisovat. Může se stát, že vám někteří starší studenti ukradnou předměty, o které máte zájem. Tohle by se nemělo stát u předmětů povinných, pouze u volitelných. Mnohé předměty mám jen v lichý nebo jen v sudý týden. Celkově mám pak školu do čtvrtku. Pondělí mám docela naplněné, ale ve čtvrtek večer jsem doma.
Výuka se dělí na přednášky, semináře a cvičení - to je základní dělení. Přednášky jsou zpravidla nepovinné, semináře a cvičení povinné. Většina kantorů vyvěšuje studijní materiály na internetu nebo nám dají tip na literaturu, pak nemusíte na přednášky chodit…já raději chodím, protože se mi probíraná látka lépe zafixuje, když ji slyším. K přednášce se vztahuje i nadpis článku. V pondělí ráno máme přednášku z psychologie. Přednášející je mladá a příjemná paní, která je vděčná za to, že jí tam někdo v pondělí ráno přijde, a tak můžeme popíjet kafčo, svačit nebo dokonce podřimovat na lavici (jedna holka tam už usnula…). Jediné, proti čemu jsou téměř všichni kantoři je hraní her na notebooku… proto máme jeho nošení do některých hodin zakázané. Zato jiní kantoři chtějí na svých hodinách jen ty, které daná problematika opravdu zajímá, a proto vás klidně vyhodí, jestliže se budete bavit. Být tam prostě nemusíte. Na seminářích a cvičeních se často kontroluje účast. Za malou účast nemusíte být klidně připuštěni ke zkoušce.
Na každé škole je to samozřejmě individuální. Sepisuju pouze své zkušenosti. Taky nechci, aby to vyznělo, že je všechno hrozně složité :-D. Je toho moc, ale na vysoké se mi líbí den ode dne více :-).
Mě samotnou třeba před nástupem zajímalo, jak je to s délkou vyučovacích hodin nebo s chozením na záchod v hodinách... Vyučovací hodina trvá klasicky 45 minut, ale většinou trvá předmět 90 minut (= 2 hodiny). Někdy tam jsme i 3 hodiny čistého času, tedy 4 vyučovací hodiny, to pak máme po dvou asi 10 minut přestávku. Během hodiny se můžete kdykoliv zvednou a odskočit si na záchod, zatelefonovat si, ... Nikoho se neptáte. Nikoho nezajímá, kam jdete. Klidně se můžete po chvilce zvednout a odejít, že vás to prostě nebaví. Na začátku hodiny se už nepovstává jako na ZŠ nebo SŠ, jen je slušné pozdravit.

Když shrnu to podstatné - jestliže si sestavujete rozvrh sami, tak si pohlídejte datum předzápasů (obrňte se trpělivostí, protože je server často přetížený a padá…). Na vysoké je vše dobrovolné, takže do školy chodit nemusíte, ale pokud máte o vzdělání zájem, tak doporučuji chodit i na to nepovinné… lépe se vám pak bude před zkouškou učit, protože si vždy vybavíte aspoň něco málo z každé hodiny.


Snad se najdou tací, které tímto článkem potěším :-) Studium na vysoké je úžasné životní období. Vychutnávám si každý den :-)
Jenny

Student Diaries (1)

15. října 2010 v 14:34 | Jenny
Už jsem psala o svém úmyslu psát články ve stylu deníčku. Nazvala jsem to "Deník vysokoškoláka", ale použila jsem angličtinu a inspirovala se seriálem "The Vampire Diaries" :-D
Nikoho nenutím tyhle moje kecy číst, ale přinejmenším středoškoláci se třeba dozví něco nového a taky se o mě ledacos dozvíte :-D

První příspěvek bych věnovala místu, kam lidé za vzděláním dojíždějí. Většinou se jedná o větší města, velkoměsta či přímo matičku Prahu.

Studentské město, aneb místo, kde to žije

          Já osobně jsem ze Zlínského kraje. ZŠ jsem navštěvovala v obci, kde bydlím, ale na SŠ jsem už musela dojíždět. Nebydlela jsem na internátu, ale denně jsem jezdila autobusem do Uherského Hradiště. Hezké město. Centrum jsem měla kousek od školy, není moc veliké, ale ani malé. Najdou se tam fajn obchody, pěkná knihovna i kavárničky či hospody. Školáci z nedalekého Uherského Brodu mi mohli jedině závidět rovný terén (Uh. Brod je na kopci). 4 roky na střední utečou jako voda, a nezbývá než řešit kam dál. Někomu stačí středoškolské vzdělání, ale já si volila všeobecně vzdělávací obor, a tak pro mě byla VŠ nutností.
          Až do 4. ročníku jsem v Olomouci nikdy nebyla. Přesto jsem už od ZŠ věděla, že chci studovat právě tam. Olomouc je známá jako typicky studentské město. A je tomu skutečně tak. Kam se podíváte, všude student :-D Přes prázdniny tam musí být mrtvo :-D Brno mě nelákalo vůbec. Přijde mi velké, tmavé až špinavé. Prahu jsem odsoudila už jen kvůli Karlově univerzitě. Má jméno. Studovala tam spousta známých osobností, ale to vám nezaručí úspěch. Navíc to mám do Prahy moc daleko. O dalších městech jsem ani jen neuvažovala. Někteří spolužáci jsou v Ostravě a jsou moc spokojení. Olomouc pro mě byla ideální volba. A taky dobrá volba. Město teprve objevuji, ale je nádherné. Co se velikosti týče, je tak akorát. Nepříjde mi ani předražené. Chcete 2dcl koly na náměstí v UH? Pod 30Kč se nedočkáte. V centru Olmíku běžná cena okolo 20Kč. Obchodů je tam spousta. Nedaleko koleje mám markety, kino, nákupní střediska... Můžu si vybírat z několika knihkupcetví pro studenty, kde jsou speciální slevy nebo z hromady obyčejných knihkupectví pro veřejnost. Univerzita Palackého má několik knihoven - každá fakulta má vlastní pobočku ve své budově. Je toho spousta. Jsem tam prostě moc spokojená a to je hlavní.
          Multikulturní město. Tak o Olomouci můžu taky psát. Na UP studuje díky programu ERASMUS spousta zahraničních studentů. Z různých stran slyšíte angličtinu, francouzštinu, polštinu, ukrajinštinu/ruštinu a taky různé východní jazyky. Třeba včera jsem si vyslechla kritiku Twilight ságy a Roberta Pattinsona ve francouzštině... ne, že bych tomu moc rozuměla :-D Roztomilí jsou cizinci, když se snaží vyslovovat názvy zastávek :-D

Pokud bydlíte ve větším městě, kde je dostatek škol nebo poblíž nějakého takového města, tak se zřejmě rozhodnete pro něj, ale dbejte na tuto volbu. Nemyslete si, že se všude naučíte totéž. Vybírejte kvalitní školy. Nejlépe vysoké školy. Nechci odsuzovat vyšší odborné školy, ale alespoň můj obor je lepší na VŠ. Využívejte Dnů otevřených dveří. Na škole i v daném městě se musíte cítit dobře. Uvědomte si, že tam budete dalších pár let  dojíždět, bydlet, učit se, no prostě žít. A to se týká jak střední, tak i vysoké školy.
Přinejmenším se svou volbou města jsem nadmíru spokojená. Jestli je ta moje škola tou pravou ukáže až čas...

Jenny
 
 

Reklama